Pedagoški projekt: „KLIKajmo na brdu Kozjaku“

Ususret Međunarodnom danu muzeja (18.05.), u sklopu Edukativne muzejske akcije KLIK na Kulturni krajoLIK učenici Srednje škole “Braća Radić“ iz Kaštel Štafilića sudjelovali su u pedagoškom projektu Muzeja Grada Kaštela KLIKajmo na brdu Kozjaku.

Autobusom iz Nehaja učenici su u srijedu 11. svibnja krenuli na Kozjak gdje su ih na Malačkoj dočekali predstavnici Hrvatske gorske službe spašavanja (HGSS) - Grgo Puljas (HPD „Malačka“) i Darko Gavranić Čerčo (PU „Dinaridi“).
Grgo Puljas održao je predavanje o sigurnosti kretanja u planini: kako se pripremiti za boravak u planini, što je sve neophodno imati u ruksaku, koje su prikrivene opasnosti – kako ne iznenaditi zmiju i kako ne uganuti nogu. I koga zvati u pomoć ako do toga ipak dođe!
Profesorica biologije i kemije Darija Maljković pričala nam je o bilju i klimi ovog područja, a na kraju izleta dobili smo i sadnice lavande, kadulje, ružmarina i drugog bilja iz školskog staklenika.
O arheološkim lokalitetima Birnjac, Biranj i Grebina govorio je ravnatelj Muzeja Grada Kaštela, arheolog Ivan Šuta, a arheologinja pripravnica Dijana Žaja o srednjovjekovnim lokalitetima kaštelanskog područja. Učenici su između ostalog imali prilike čuti kako su se izrađivale kamene strelice i na koji način su upotrebljavane. Replike strelica i kamenih alatki za potrebe ove akcije izradio je restaurator Muzeja Ante Jureškin.
Muzejski pedagog, Mario Klaić demonstrirao je upotrebu QR coda koji omogućuje povezivanje sa web stranicom Muzeja i pregled kratkih filmova snimljenih dronon iznad lokaliteta Biranj.
Točno u podne bio je predviđen milenijski samoklik dronom, no vjetar je rekao - drugom prilikom! Vremenska prognoza bila je stručno iščitana tako da su se prve kapi kiše pojavile tek na ulazu u planinarski dom Malačka, a tamo nas je naravno za ručak dočekao – fažol s kobasicama.

U pedagoškoj akciji KLIKajmo na brdu Kozjaku sudjelovalo je 49 učenika iz svih srednjoškolskih odjeljenja škole „Braća Radić“ (1., 2., 3. razredi), uz pratnju ravnateljice Marije Kezele, te pedagoginje Sanje Rozga i profesorice stručnih predmeta Marije Rapanić, dipl. ing prehrambene tehnologije.