Povodom dvadesete obljetnice istraživanja srednjopaleolitičkog nalazišta Mujine pećine, Muzej grada Kaštela u suradnji s Odsjekom za arheologiju Filozofskog fakulteta u Zagrebu organizirao je međunarodni znanstveni skup „Prapovijesni lovci skupljači i ratari na Jadranu i susjednim područjima“ koji se održao u dvorcu Vitturi, Kaštel Lukšić, od 22. do 24. rujna 2015. godine.
Tijekom skupa sudjelovalo je pedesetak domaćih i stranih stručnjaka, koji su u svojim izlaganjima prezentirali nove rezultate i spoznaje istraživanja Jadrana i okolnih područja te uloga i važnost ovog područja u dinamici biokulturnih promjena tijekom kamenog doba. U proteklih dvadesetak godina otkriveno je i istraženo mnogo kamenodobnih nalazišta, koja su omogućila nova saznanja i interpretacije o prapovijesnim populacijama koje su naseljavale ovo područje i njihovim vezama sa susjednim područjima. Jedno od tih nalazišta je i srednjopaleolitičko nalazište Mujina pećina čija su sustavna istraživanja trajala od 1995. do 2003.godine. Istraživanja je vodio prof. dr. sc. Ivor Karavanić s grupom, tada studenata, a danas priznatih stručnjaka. Također, kao gostujući istraživači, izmijenilo se mnogo stručnjaka od kojih su neki održali svoja predavanja na ovom skupu.  Nesvakidašnji glazbeni performans na otvorenju skupa priredio je akademski glazbenik Ljuben Dimkaroski, član Ljubljanske opere, na replici neandertalske frule pronađenoj na lokalitetu Divje babe I u Sloveniji.
Prilikom otvaranja skupa prigodne riječi sudionicima su održali uz organizatore, kaštelanski gradonačelnik Ivan Udovičić te dožupan Splitsko-dalmatinske županije Luka Brčić.
Drugog dana skupa prof. dr. sc. Fred H. Smith održao je popularno predavanje za širu javnost naslovljeno ' Neandertalci i moderni ljudi u Europi'. Prof. Smith objasnio je asimilacijski model koji je postavio prije mnogo godina, koji objašnjava odnos neandertalaca i ranih modernih ljudi. O tome su se dugo godina vodile svojevrsne bitke znanstvenika, što se dogodilo, zašto su neandertalci nestali kad su došli anatomski moderni ljudi iz Afrike preko Bliskog istoka u Europu, kako je to izgledalo, jesu li ih potpuno zamijenili ili ne. Zanimljivo je da u zadnje vrijeme genetička istraživanja potvrđuju asimilacijski model koji je prof. Smith postavio davno prije, odnosno da su neandertalci polako bili asimirani u modernu populaciju i da je dolazilo do miješanja te dvije populacije.
Trodnevni skup završio je izletom u Mujinu pećinu.
Održavanje skupa su financijski potpomogli Splitsko-dalmatinska županija, Grad Kaštela, Turistička zajednica grada Kaštela i Zračna luka Split – Kaštela.