Riznica: "Bogorodica s djetetom"

Zaslugom djelatnika Muzeja grada Kaštela i štafilićkog župnika Don. Mate Čulića u Poljsku se „vratila“ Bogorodica s djetetom, slika s početka 16. st. iz Kaštel Štafilića. Na poziv i u organizaciji Njegove Ekscelencije Pawela Wlodarczyka, počasnoga konzula Republike Hrvatske u Krakowu, izaslanstvo Rektorskoga zbora Republike Hrvatske susrelo se 11. i 12. svibnja 2015. s čelnicima istaknutih krakovskih sveučilišta te ostalim uvaženim članovima krakovske javnosti među kojima i s uzoritim kardinalom i visokim kancelarom Papinskoga sveučilišta Ivana Pavla II., Njegovom Uzoritosti Stanislawom Dziwiszem, koji je dugi niz godina bio osobni tajnik pape Ivana Pavla II. te se dokazao kao veliki prijatelj Republike Hrvatske i hrvatskoga naroda. Kako običaji nalažu uzoritom kardinalu uručuju se prigodni pokloni. Izaslanstvo Sveučilišta u Splitu na čelu s rektorom prof.dr.sc. Šimunom Anđelinovićem, poklonilo je kardinalu kopijuštafilićke ikone. Kako je ikona dospjela u Štafilić? Poljski kralj, Sigismund I. Stari (1467 – 1548) 1512. godine dodjelio je Povelju poljskog plemstva i grb hrvatskom biskupu Ivanu Stafileu (1473 – 1528), papinskom legatu u Krakowu koji je službovao je u dvorcu Wawel u Krakowu 1512. godine. Biskup Stafileo je prilikom odlaska u Kaštela dobio na dar i sliku Gospe Milosne– Crne Gospe s djetetom. Legenda kaže da je Gospina slika Kaštela i okolicu štitila od najezde Osmanlija. U listopadu 2012. Poljsko kulturno društvo „Polonez“ u suradnji sa Gradom Kaštela, Turističkom zajednicom Grada Kaštela i Muzejem grada Kaštela obilježilo je 500-ti jubilej posvećen događajima iz 1512. u Krakowu. Ikona se nalazi u Riznici Župne crkve Bezgrješnog začeća Blažene Djevice Marije u Kaštel Štafiliću, a govori o posebnoj povezanosti između Kaštel Štafilića i Krakowa.U Riznici su uz Gospinu sliku izloženi zavjetni darovi (tzv. Gospino zlato), filigranski ručno rađeni nakit kao i skromni, ali vrijedni predmeti crkvenog srebra, knjiga i slika. Često je cilj posjete poljskih turista koji borave na ovom području u ljetnim mjesecima. Puk i danas tradicionalnom procesijom časti Bogorodicu s Djetetom – Čudotvornu Gospu.